#newnavbar ul li{font-size:100%; list-style-type: none; display:inline; padding:0px; margin:10px; border:0px solid; } #newnavbar li a{ color:#333366; } #newnavbar li a:visited { color: #c00000; } #newnavbar li a:hover { color: #c00000; }

Günün Sözü

19 Mayıs 2015 Salı

LÖSEMİ NEDİR?
"Hastalık" dediğimiz illetin yaşı olmaz; cinsiyeti, dini, ırkı olmaz, olamaz...
Ama önlerinde yaşayacak uzun bir ömür olan küçücük çocukların başına geldi mi, daha bir acıtır, kıyamazsınız, anlayamazsınız...

"Neden?" der, öylece kalırsınız...

LÖSEMİ NEDİR?


Lösemi, kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür. 
Lösemiler akut veya kronik olarak (mikroskoptaki görünüşlerine göre alt gruplara ayrılırlar) ve tümörün yayılım ve gelişim özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Genel olarak, akut lösemiler çocuklarda ortaya çıkarken, kronik lösemiler daha çok yetişkinlerde görülme eğilimindedirler. http://tr.wikipedia.org/wiki/L%C3%B6semi

BELİRTİLERİ NELERDİR?


1) Şişen lenf bezleri. Lösemi nedeniyle boyun ve koltuk altında bulunan lenf bezleri şişebilir. Bu şişlikler genelliklere ağrıya neden olmaz.

2) Ateş ve gece terlemeleri.

3) Halsizlik ve güçsüzlük.

4) Kolay yaralanma, kolay morarma ve kanama. Bu belirtilere diş eti kanaması, ciltte morluklar ve küçük kırmızı noktalar eşlik edebilir. Burun kanaması görülebilir, adet dönemleri arasında kanama yaşanabilir veya yoğun adet kanaması yaşanabilir.

5) Karın bölgesinde rahatsızlık hissi ve şişlik. Bu dalağın veya karaciğerin şişmesinden kaynaklanabilir.

6) Nedensiz kilo kaybı.

7) İştahsızlık.

8) Kemik ve/veya eklemlerde ağrılar.

9) Anemiye bağlı olarak görülen soluk ten, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi.

10) Testislerin şişmesi.

11) Göz ağrıları ve görme sorunları. http://www.hekimzade.com/losemi-nedir-bitkisel-tedavi-hekimzadeÇOCUKLUK ÇAĞINDA LÖSEMİLER: 


Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35'ini lösemiler oluşturur ve birinci sıradadır. 

Türkiye'de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası bildirilmektedir.


Lösemi her yaşta görülmektedir. En sık çocukluk çağında 2-5 yaşlarında artmaktadır. 1 yaşın altında, 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmaktadır.


Lösemi nedenleri henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Sitogenetik ve moleküler tekniklerdeki yeni gelişmelerle; genetik yatkınlıklar, radyasyon, benzen ve türevleri (bali, vs.), böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı viral hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları çalışmalarla gösterilmiştir.
https://www.losev.org.tr/v2/tr/content.asp?ctID=418


LÖSEV: 


Ankara Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı, yani LÖSEV, 1998 yılında kurulmuştur. 

O günden bu yana, bu hastalıkla savaşan çocuklarımız ve onların aileleri için binlerce çalışanı ve gönüllüsü ile beraber, tedavi, eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapmaya devam etmektedir. 

Vakıf profili, tarihçesi, vakfın proje ve çalışmaları, lösemi ve tedavisi, bağış ve gönüllülük ile ilgili daha detaylı bilgi için resmi web sitesini http://www.losev.org.tr/v2/tr/default.asp ziyaret edebilirsiniz. 

Maddi manevi yapılabilecek öyle çok şey var ki...Bu acıyı ve çaresizliği yaşayan siz de olabilirdiniz, ya da evladınız, kardeşiniz, yeğeniniz...
Evde boş boş oturup internette vakit öldüreceğinize, 1-2 saatinizi onları ziyaret etmeye ayırabilirsiniz. 
O hafta bir paket daha az sigara içersiniz.
Ya da dolabınızda hali hazırda aynısının 5 farklı rengi olan kıyafetin o çok beğendiğiniz öbür rengini bu ay almayıverirsiniz.
İşe her gün arabayla gidip geleceğim diye onlarca kez doldurduğunuz deponuza döktüğünüz binlerce liranın birazını ayırır; ayda 3-5 sefer de otobüsle, vapurla, metroyla işe gidersiniz. 

Ve inanın bana, hiç bir şey kaybetmezsiniz...  

Hani bazen, hiç bir işe yaramadığımızı düşündüğümüz anlar olur. İşte o anlarda yapılabilecek en güzel şeylerden biri ufacık bir destek ile, onların yanlarında olmak...
 


Güzel gülüşlerini maskelerin altına saklamasınlar diye...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Siz ne dersiniz?